DLA60I1200HA
DigiKey Part Number
DLA60I1200HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DLA60I1200HA
Description
DIODE STANDARD 1200V 60A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 60A Through Hole TO-247AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DLA60I1200HA Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
33pF @ 400V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.19 V @ 60 A