TN0S24-0048S1B
DigiKey Part Number
TN0S24-0048S1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN0S24-0048S1B
Description
TRIDENT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Series
Contact Finish - Mating
Nickel
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
48
Shielding
Shell Size - Insert
24-48
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
250VAC
Mounting Feature
Flange
Cable Opening
0.059" (1.50mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C