Image for TBF28-22PS-B-05 is not available
TBF28-22PS-B-05
DigiKey Part Number
TBF28-22PS-B-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBF28-22PS-B-05
Description
CONN ADAPTER 6P-6P F-M PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circular Connector Standard 6/6 Female Sockets/Male Pins Panel Mount
Category
Mounting Feature
Flange
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Fastening Type
Reverse Bayonet Lock
Series
Housing Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Housing Color
Olive
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Standard
Shielding
Unshielded
Convert From (Adapter End)
Female Sockets
Current Rating (Amps)
22A, 135A
Convert To (Adapter End)
Male Pins
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC
Shell Size - Insert (Convert From)
28-22
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C