Image for TBF22-14PS-B-A176 is not available
TBF22-14PS-B-A176
DigiKey Part Number
TBF22-14PS-B-A176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBF22-14PS-B-A176
Description
CONN ADAPTER 19P-19P F-M PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circular Connector Standard 19/19 Female Sockets/Male Pins Panel Mount
Category
Mounting Feature
Flange
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Fastening Type
Reverse Bayonet Lock
Series
Housing Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Housing Color
Olive
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Standard
Shielding
Unshielded
Convert From (Adapter End)
Female Sockets
Includes
2 pcs - 1 Adapter, 1 O-Ring
Convert To (Adapter End)
Male Pins
Current Rating (Amps)
22A
Shell Size - Insert (Convert From)
22-14
Voltage Rating
500VAC, 700VDC
Shell Size - Insert (Convert To)
22-14
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C