Image for QLC260R-PF is not available
QLC260R-PF
DigiKey Part Number
QLC260R-PF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QLC260R-PF
Description
CONN RCPT 260POS PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
260 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Features
Actuating Camshaft, Shielding Cup, Zero Insertion Force (ZIF)
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
40.0µin (1.02µm)
Number of Positions
260
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-50°C ~ 85°C
Pitch
0.031" (0.80mm)