QLC260P2
DigiKey Part Number
1003-2460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QLC260P2
Description
CONN PLUG 260POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
260 Connector Plug, Male Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QLC260P2 Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Number of Rows
4
Series
Features
Actuating Camshaft Socket, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
40.0µin (1.02µm)
Connector Usage
Daughtercard
Current Rating (Amps)
0.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C