APKPB25H10002
DigiKey Part Number
1003-2111-2-ND - Tape & Reel (TR)
1003-2111-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APKPB25H10002
Description
CONTACT PIN SZ 2.5MM CRIMP GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pin Contact Size 2.5mm Crimp Gold
Category
Wire Gauge or Range - mm²
0.5 ~ 1.0mm²
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Contact Termination
Crimp
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Type
Power, Stamped
Features
Insulation Support
Contact Type
Pin
Base Product Number
Contact Size
2.5mm