AFA3732A-70L
DigiKey Part Number
3013-AFA3732A-70LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFA3732A-70L
Description
FIXED IND 70NH 75A 0.145 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
70 nH Inductor 75 A 0.145mOhm 2-SMD
Category
Current - Saturation (Isat)
124A
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.145mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
500 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
2-SMD
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)