IO-C20SP-63
DigiKey Part Number
1937-IO-C20SP-63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IO-C20SP-63
Description
IEC C20 SCREW ON PANEL MOUNT W.
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Flange
EDA/CAD Models
IO-C20SP-63 Models
Connector Style
IEC 320-C20
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.31mm x 24.31mm
Current Rating - Appliance Inlet
16A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC