MTA040012A
DigiKey Part Number
EPS413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTA040012A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
87%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.08" H (101.6mm x 50.8mm x 27.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.3 A