FVA100018A
DigiKey Part Number
EPS479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FVA100018A
Description
AC/DC CONVERTER 18V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 100 ~ 240 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Features
PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.22" H (114.0mm x 63.5mm x 30.9mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1
18V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5.6 A