SPW20N60CFDFKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 289
In Stock: 301
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
In Stock: 84
N-Channel 650 V 20.7A (Tc) 208W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
SPW20N60CFDFKSA1
DigiKey Part Number
SPW20N60CFDFKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPW20N60CFDFKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 20.7A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SPW20N60CFDFKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
124 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 25 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V