ITS4300SSJDXUMA1
DigiKey Part Number
ITS4300SSJDXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
ITS4300SSJDXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
ITS4300SSJDXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITS4300SSJDXUMA1
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 DSO-8
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 400mA PG-DSO-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ITS4300SSJDXUMA1 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
400mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
300mOhm
Part Status
Active
Features
Status Flag
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
PG-DSO-8
Output Type
N-Channel
Package / Case
Interface
On/Off
Base Product Number
Voltage - Load
5V ~ 34V