IRS2008SPBF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IRS2008SPBF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IRS2008SPBF |
Description | IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IRS2008SPBF Models |
Category | Logic Voltage - VIL, VIH 0.8V, 2.5V |
Manufacturer Infineon Technologies | Current - Peak Output (Source, Sink) 290mA, 600mA |
Packaging Tube | Input Type Non-Inverting |
Part Status Obsolete | High Side Voltage - Max (Bootstrap) 200 V |
DigiKey Programmable Not Verified | Rise / Fall Time (Typ) 70ns, 30ns |
Driven Configuration Half-Bridge | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Channel Type Synchronous | Mounting Type Surface Mount |
Number of Drivers 2 | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Gate Type MOSFET (N-Channel) | Supplier Device Package 8-SOIC |
Voltage - Supply 10V ~ 20V | Base Product Number |