IRFB38N20DPBF
DigiKey Part Number
IRFB38N20DPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFB38N20DPBF
Description
MOSFET N-CH 200V 43A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 43A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Through Hole TO-220AB
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
91 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2900 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
54mOhm @ 26A, 10V