IPW60R037P7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPW60R037P7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW60R037P7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 76A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 76A (Tc) 255W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IPW60R037P7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.48mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
121 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5243 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
255W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
37mOhm @ 29.5A, 10V