IPW60R017C7XKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 448-IPW60R017C7XKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPW60R017C7XKSA1 |
Description | HIGH POWER_NEW |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 109A (Tc) 446W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-41 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPW60R017C7XKSA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.91mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9890 pF @ 400 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 446W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Supplier Device Package PG-TO247-3-41 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 58.2A, 10V |