IPT60R099CM8XTMA1
DigiKey Part Number
448-IPT60R099CM8XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPT60R099CM8XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPT60R099CM8XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPT60R099CM8XTMA1
Description
IPT60R099CM8XTMA1
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 30A (Tc) 186W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-2
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 10.1A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.7V @ 260µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1330 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
186W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V