IPT020N10N3ATMA1
DigiKey Part Number
IPT020N10N3ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPT020N10N3ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPT020N10N3ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPT020N10N3ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 300A 8HSOF
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 300A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
EDA/CAD Models
IPT020N10N3ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 272µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
156 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11200 pF @ 50 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-HSOF-8-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2mOhm @ 150A, 10V