IPP60R022S7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP60R022S7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP60R022S7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 23A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 23A (Tc) 390W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP60R022S7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.44mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 12 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5639 pF @ 300 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
390W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 23A, 12V