IPL60R095CFD7AUMA1
DigiKey Part Number
448-IPL60R095CFD7AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPL60R095CFD7AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPL60R095CFD7AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPL60R095CFD7AUMA1
Description
MOSFET N CH
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 25A (Tc) 147W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPL60R095CFD7AUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 570µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2103 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
147W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-VSON-4-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
95mOhm @ 1.4A, 10V