IPG20N10S4L22ATMA1
DigiKey Part Number
IPG20N10S4L22ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPG20N10S4L22ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPG20N10S4L22ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N10S4L22ATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 100V 20A 8TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V 20A 60W Surface Mount PG-TDSON-8-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPG20N10S4L22ATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 25µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1755pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
60W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
FET Feature
Logic Level Gate
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-4
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 17A, 10V