IPG20N04S4L11AATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Mosfet Array 40V 20A 41W Surface Mount, Wettable Flank PG-TDSON-8-10
IPG20N04S4L11AATMA1
DigiKey Part Number
IPG20N04S4L11AATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPG20N04S4L11AATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPG20N04S4L11AATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N04S4L11AATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPG20N04S4L11AATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 15µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990pF @ 25V
Power - Max
41W
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
FET Feature
Logic Level Gate
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-10
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.6mOhm @ 17A, 10V