IPG20N04S412ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPG20N04S412ATMA1 |
Description | MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 40V 20A 41W Surface Mount PG-TDSON-8-4 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPG20N04S412ATMA1 Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18nC @ 10V |
Manufacturer Infineon Technologies | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1470pF @ 25V |
Series | Power - Max 41W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Part Status Not For New Designs | Grade Automotive |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Qualification AEC-Q101 |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V | Package / Case 8-PowerVDFN |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A | Supplier Device Package PG-TDSON-8-4 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.2mOhm @ 17A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 15µA |