IPDD60R075CFD7XTMA1
DigiKey Part Number
448-IPDD60R075CFD7XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPDD60R075CFD7XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPDD60R075CFD7XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPDD60R075CFD7XTMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 40A HDSOP-10
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 40A (Tc) 266W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-10-1
EDA/CAD Models
IPDD60R075CFD7XTMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 570µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2102 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
266W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-HDSOP-10-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 11.4A, 10V