IPD80R2K7C3AATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD80R2K7C3AATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD80R2K7C3AATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD80R2K7C3AATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD80R2K7C3AATMA1
Description
MOSFET N-CH TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 2A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD80R2K7C3AATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.5 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
290 pF @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.7Ohm @ 1.2A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 250µA