IPD60R600C6BTMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 3.617
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 15.043
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Similar
onsemi
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 385
N-Channel 600 V 7.3A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
PG-TO-252-3
IPD60R600C6BTMA1
DigiKey Part Number
IPD60R600C6BTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R600C6BTMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
440 pF @ 100 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 2.4A, 10V