IPD60R460CEAUMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.844
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1.380
Datasheet
N-Channel 600 V 13.1A (Tj) 74W Surface Mount PG-TO252-3-344
IPD60R460CEAUMA1
DigiKey Part Number
448-IPD60R460CEAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R460CEAUMA1
Description
CONSUMER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 280µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
620 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
74W
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3-344
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
460mOhm @ 3.4A, 10V