IPD60R400CEAUMA1
DigiKey Part Number
IPD60R400CEAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD60R400CEAUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD60R400CEAUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R400CEAUMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 14.7A TO252
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 14.7A (Tc) 112W (Tc) Surface Mount PG-TO252-2
EDA/CAD Models
IPD60R400CEAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 300µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
700 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
112W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO252-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 3.8A, 10V