IPD60R380P6ATMA1
DigiKey Part Number
IPD60R380P6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD60R380P6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD60R380P6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R380P6ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 10.6A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10.6A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD60R380P6ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 320µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
877 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 3.8A, 10V