IPD25N06S4L30ATMA2
DigiKey Part Number
IPD25N06S4L30ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD25N06S4L30ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD25N06S4L30ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD25N06S4L30ATMA2
Description
MOSFET N-CH 60V 25A TO252-31
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 25A (Tc) 29W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD25N06S4L30ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.3 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1220 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
29W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 8µA