IPD068N10N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPD068N10N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD068N10N3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD068N10N3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD068N10N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 90A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 90A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD068N10N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4910 pF @ 50 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.8mOhm @ 90A, 10V