IPB60R099C7ATMA1
DigiKey Part Number
IPB60R099C7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB60R099C7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB60R099C7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB60R099C7ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 22A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
EDA/CAD Models
IPB60R099C7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 490µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1819 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 9.7A, 10V