IPB600N25N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPB600N25N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB600N25N3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB600N25N3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB600N25N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 250V 25A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 25A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB600N25N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2350 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 25A, 10V