IPB100N10S305ATMA1
DigiKey Part Number
IPB100N10S305ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB100N10S305ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB100N10S305ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB100N10S305ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO263-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
176 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11570 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C