IPB049N08N5ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB049N08N5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB049N08N5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB049N08N5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB049N08N5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 80A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 80A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB049N08N5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 66µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3770 pF @ 40 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.9mOhm @ 80A, 10V