IPB037N06N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPB037N06N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB037N06N3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB037N06N3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB037N06N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 90A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 90A (Tc) 188W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
EDA/CAD Models
IPB037N06N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
98 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11000 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
188W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 90A, 10V