IMZA65R015M2HXKSA1
DigiKey Part Number
448-IMZA65R015M2HXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMZA65R015M2HXKSA1
Description
SILICON CARBIDE MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 103A (Tc) 341W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 13mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79 nC @ 18 V
Series
Vgs (Max)
+23V, -7V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2792 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
341W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-4-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 20V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.2mOhm @ 64.2A, 20V