IKW20N60H3FKSA1
DigiKey Part Number
IKW20N60H3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW20N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 40A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 40 A 170 W Through Hole PG-TO247-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKW20N60H3FKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
800µJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
120 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
17ns/194ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 14.6Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
112 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Power - Max
170 W