IFS100B12N3E4B31BOSA1
DigiKey Part Number
IFS100B12N3E4B31BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IFS100B12N3E4B31BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 200A 515W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 1200 V 200 A 515 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 100A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.3 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Full Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
200 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
515 W