IDW10G65C5XKSA1
DigiKey Part Number
IDW10G65C5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDW10G65C5XKSA1
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A PGTO2473
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole PG-TO247-3
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
180 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
300pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A