IAUT300N10S5N014ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUT300N10S5N014ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUT300N10S5N014ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUT300N10S5N014ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUT300N10S5N014ATMA1
Description
MOSFET_(75V 120V( PG-HSOF-8
Detailed Description
N-Channel 100 V 360A (Tj) 375W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 275µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
216 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16011 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4mOhm @ 100A, 10V