IAUT300N08S5N014ATMA1
DigiKey Part Number
IAUT300N08S5N014ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IAUT300N08S5N014ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IAUT300N08S5N014ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUT300N08S5N014ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 300A 8HSOF
Detailed Description
N-Channel 80 V 300A (DC) 300W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUT300N08S5N014ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
187 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13178 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 230µA