GS66502BTRXUMA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 4.898
Datasheet
N-Channel 650 V 7.5A (Tc) Surface Mount
GS66502BTRXUMA1
DigiKey Part Number
448-GS66502BTRXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS66502BTRXUMA1
Description
GS66502B-TR
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
260mOhm @ 2.25A, 6V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 1.75mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.6 nC @ 6 V
Part Status
Active
Vgs (Max)
+7V, -10V
FET Type
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
60 pF @ 400 V
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V