FZ600R17KE4HOSA1
DigiKey Part Number
448-FZ600R17KE4HOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ600R17KE4HOSA1
Description
IGBT MOD 1700V 1200A 3350W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 1700 V 1200 A 3350 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 600A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
49 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
1200 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
3350 W