FS200R12PT4BOSA1
DigiKey Part Number
448-FS200R12PT4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS200R12PT4BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 280A 1000W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 280 A 1000 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
14 nF @ 25 V
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
280 A
Power - Max
1000 W