FS200R12KT4RB11BOSA1
DigiKey Part Number
FS200R12KT4RB11BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS200R12KT4RB11BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 280A 1000W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Three Phase Inverter 1200 V 280 A 1000 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
14 nF @ 25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
280 A
Power - Max
1000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 200A