FS150R12KT4B11BOSA1
DigiKey Part Number
FS150R12KT4B11BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS150R12KT4B11BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 150A 750W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 150 A 750 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
9.35 nF @ 25 V
NTC Thermistor
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Power - Max
750 W