FF2MR12KM1HOSA1
DigiKey Part Number
448-FF2MR12KM1HOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF2MR12KM1HOSA1
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 500A AG-62MM
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 500A (Tc) Chassis Mount AG-62MM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF2MR12KM1HOSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.13mOhm @ 500A, 15V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 224mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1340nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
39700pF @ 800V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-62MM
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
500A (Tc)