FF200R06KE3HOSA1
DigiKey Part Number
448-FF200R06KE3HOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF200R06KE3HOSA1
Description
IGBT MOD 600V 260A 680W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 600 V 260 A 680 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 200A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Half Bridge
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Supplier Device Package
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
260 A
Base Product Number
Power - Max
680 W